KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13038024
nr 1303 8024
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Oljemålning, + gouache. Landskap. Signerade och daterade 1967 respektive 1964. Olja på pannå, 49x60 cm
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Utrop:
600 kr
Såld:
200 kr
måndag 27 januari 2020
kl 20:11:52
150 kr
Kjell Löwenadler
Läs mer om Kjell Löwenadler